2024-12-05 20:35:56
Kolejne 4 mld USD amerykańskiej pożyczki na zakupy sprzętu wojskowego
W dniu 5 grudnia br. Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że Polska i Stany Zjednoczone zawarły czwartą już umowę pożyczki bezpośredniej w ramach programu FMF (Foreign Military Financing). Najnowsza umowa dotyczy pożyczki na kwotę 4 mld USD (tj. ok. 16 mld PLN przy aktualnym kursie USD). Pozyskane fundusze zostaną przeznaczone na finansowanie m.in. umowy na zakup 96 śmigłowców AH-64E Apache oraz systemu obrony powietrznej Patriot (w ramach programu Wisła).
Środki zwrotne pozyskiwane w ramach Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych stanowią istotne źródło finansowania procesu modernizacji technicznej Wojska Polskiego. Fot. Leszek Chemperek/COMON.
To już czwarta pożyczka FMF udzielana przez rząd amerykański Polsce. Poprzednie umowy dotyczyły:
- pożyczki na kwotę 2 mld USD (umowa z 25 września 2023 roku);
- pożyczki na kwotę 2 mld USD (umowa z 1 lipca 2024 roku, o przyznaniu tej pożyczki informowano pierwszy raz w marcu br.);
- pożyczka na kwotę 3,08 mld USD (umowa z 1 października 2024 roku).
Łącznie zatem rząd USA przyznał dotąd Polsce fundusze w ramach pożyczek bezpośrednich FMF w wysokości 11,08 mld USD (tj. ok. 44,32 mld PLN). Polska jest największym beneficjentem tego mechanizmu w ostatnich latach.
Środki pozyskane z pożyczki będą mogły zasilić Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych (FWSZ), który obok środków z budżetu państwa, jest jednym z dwóch głównych źródeł finansowania procesu modernizacji technicznej Wojska Polskiego. W celu określenia działań niezbędnych do pozyskania na rzecz FWSZ środków pomocowych Rządu Stanów Zjednoczonych przyznawanych w ramach programu FMF, Rada Ministrów 12 września 2023 roku przyjęła Uchwałę nr 167/2023, o której pisaliśmy TUTAJ.
Pożyczki bezpośrednie udzielane w ramach programu FMF to narzędzie amerykańskiej współpracy w zakresie bezpieczeństwa przeznaczone dla niektórych, najważniejszych partnerów Stanów Zjednoczonych. Polska w przeszłości wykorzystywała już kredyt udzielony w ramach FMF na potrzeby finansowania zakupu 48 wielozadaniowych samolotów bojowych F-16 Jastrząb. Kredyt uzyskany w ramach FMF charakteryzuje się zazwyczaj znacznie korzystniejszymi warunkami (w tym niższymi kosztami) od kredytów dostępnych na warunkach rynkowych.
Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych (FWSZ) został utworzony w 2022 roku na mocy ustawy o obronie Ojczyzny. Na jego potrzeby mogą być pozyskiwane środki finansowe m.in. z mechanizmów dłużnych tj. kredyty czy obligacje. Podmiotem zarządzającym FWSZ jest Bank Gospodarstwa Krajowego.
W 2022 roku z FWSZ na cele „Programu rozwoju Sił Zbrojnych” (PRSZ) wydatkowano kwotę 14,496 mld PLN brutto, w tym ze środków zwrotnych pozyskano dochód w wysokości 9,936 mld PLN. W 2023 roku z FWSZ na cele PRSZ wydatkowano już 23,294 mld PLN brutto (50,8% planu), w tym ze środków zwrotnych pozyskano dochód w wysokości 19,483 mld PLN.
W br. roku wydatki z FWSZ na cele PRSZ mają sięgnąć poziomu ok. 45,875 mld PLN (wg. planu po zmianie nr 1), z czego do końca września br. wydatkowano 15,170 mld PLN (33,1%). W zakresie tegorocznych dochodów FWSZ ze środków zwrotnych zaplanowano pozyskanie 34,109 mld PLN (wg. planu po zmianie nr 1), ale w terminie do końca września br. plan ten zrealizowano jedynie na poziomie 3,068 mld PLN (9,0%). Nowa pożyczka FMF pozwoli to wykonanie zapewne nieco poprawić.
Warto przypomnieć, że 27 listopada br. na potrzeby FWSZ BGK podpisał również umowę kredytową na pozyskanie 4 mld Euro na finansowanie w części netto dwóch umów wykonawczych, zawartych warunkowo i przewidujących dostawy dla Sił Zbrojnych RP 155 mm armatohaubic samobieżnych K9 Thunder wraz z amunicją (kontrakt z 1 grudnia 2023 roku) oraz modułów wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Homar-K wraz z pociskami rakietowymi (kontrakt z 25 kwietnia 2024 roku).
(TD)