2025-03-19 22:43:41
Wodowanie i chrzest przyszłego ORP Rybitwa
19 marca 2025 roku, na terenie gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding S.A., odbyła się uroczystość chrztu i wodowania piątego z serii nowoczesnych niszczycieli min projektu 258 typu Kormoran II. W trakcie ceremonii, przyszły okręt otrzymał imię Rybitwa, a matka chrzestna wypowiedziała tradycyjne słowa: „Płyń po morzach i oceanach świata, sław imię polskiego stoczniowca i polskiego marynarza.” Wydarzenie to stanowi kolejny ważny krok w modernizacji polskiej floty wojennej.
Okręt projektu 258/5 to już piąty z serii nowoczesnych niszczycieli min budowanych dla Marynarki Wojennej. Przyszły ORP Rybitwa o nr burtowym 605 będzie drugą jednostką, po ORP Jaskółka, z trzech przeznaczonych dla świnoujskiego 12. Dywizjonu Trałowców z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
W trakcie ceremonii matka chrzestna jednostki Pani Maria Teryfter, żona byłego dowódcy 8. FOW kontradmirała Krzysztofa Teryftera (dowodził w latach 2009 – 2014), wypowiedziała słowa chrztu: Płyń po morzach i oceanach świata, sław imię polskiego stoczniowca i polskiego marynarza. Nadaję ci imię Rybitwa, po czym nastąpiło symboliczne uderzenie butelki szampana o burtę i wodowanie okrętu. Od tego dnia rozpocznie się etap wyposażania jednostki, montaż uzbrojenia, urządzeń i systemów okrętowych.
Zgodnie z przeznaczeniem niszczyciele min typu Kormoran II służą do poszukiwania, klasyfikacji, identyfikacji i zwalczania min morskich, prowadzenia rozpoznania torów wodnych, przeprowadzania innych jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawiania min oraz zdalnego sterowania samobieżnymi platformami przeciwminowymi. Dotyczy to zarówno operacji na polskich obszarach morskich, jak i misji w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i poza nim (zespoły okrętów NATO, EU, bądź wielonarodowych sił koalicyjnych).
Okręt jest budowany przez konsorcjum, którego liderem jest Remontowa Shipbuilding S.A. W skład konsorcjum wchodzą także: Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. w Gdyni oraz PGZ Stocznia Wojenna S.A.
Razem z okrętami służącymi już w gdyńskim 13. Dywizjonie Trałowców - prototypowym okrętem serii ORP Kormoran (601) oraz seryjnymi jednostkami ORP Albatros (602) i ORP Mewa (603), kolejne budowane jednostki: ORP Jaskółka (604), ORP Rybitwa (605) i ORP Czajka (606) będą wchodziły w skład systemu obrony przeciwminowej Marynarki Wojennej. Łącznie sześć okrętów projektu 258 typu Kormoran II wejdzie w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Według planów okręty nr burtowe 604-606 zostaną wcielone do służby w latach 2026-2027.
***
Pozyskanie pierwszej, prototypowej, jednostki 258/1 nastąpiło w efekcie realizacji pracy rozwojowej. Uroczyste podniesienie bandery na ORP Kormoran miało miejsce 28 listopada 2017 roku. Kontrakt na budowę dwóch seryjnych jednostek projektu 258, ORP Albatros i ORP Mewa, podpisano pod koniec grudnia 2017 roku. Drugi z serii – ORP Albatros – został zwodowany w październiku 2019, natomiast w listopadzie 2022 roku miało miejsce uroczyste podniesienie bandery. Trzecia jednostka – ORP Mewa – została zwodowana w grudniu 2020, a do uroczystego podniesienia bandery doszło w lutym 2023 roku.
Budowę czwartego okrętu - ORP Jaskółka - uroczyście rozpoczęto 28 marca 2023 roku tzw. paleniem blach, a etap prefabrykacji wstępnej kadłuba zakończono uroczystym położeniem stępki w dniu 25 lipca 2023 roku. Wodowanie i chrzest jednostki miały miejsce 26 czerwca 2024 roku.
Budowa ORP Rybitwa rozpoczęła się paleniem blach 19 stycznia, natomiast stępkę położono dwa miesiące później, 20 marca 2024 r.
Ostatni okręt z serii - przyszły ORP Czajka - jest również w procesie budowy, którą rozpoczęto paleniem blach 15 października, natomiast stępkę położono 16 grudnia 2024 roku i od tego dnia trwa proces montażu poszczególnych elementów jednostki pływającej w całość.
***
Przyszły ORP Rybitwa (nr burt. 605) będzie czwartym okrętem w historii noszącym tę nazwę. W historii polskiej Marynarki Wojennej były już trzy okręty o tej nazwie. Pierwszy ORP Rybitwa był poniemieckim trałowcem redowym typu FM z okresu międzywojennego, który służył w latach 1921-1931. Drugi ORP Rybitwa był jednym z serii sześciu polskich trałowców redowych typu Jaskółka. Były to pierwsze i zarazem jedyne w okresie II Rzeczypospolitej okręty całkowicie zaprojektowane i zbudowane w kraju. Okręt służył w Marynarce Wojennej RP od 1935 do 1939 roku. Następnie został w czasie wojny wcielony do niemieckiej marynarki wojennej. Przetrwał wojnę i 25 stycznia 1946 jeszcze w Travemünde podniesiono na nim biało-czerwoną banderę i przywrócono mu nazwę ORP Rybitwa. Jednostka została wycofana dopiero w roku 1966 i przez kolejne lata pełniła funkcję barki koszarowej w gdyńskim porcie. Jako trzeci nazwę ORP Rybitwa nosił polski trałowiec bazowy projektu 206F, jeden z dwunastu okrętów tego typu. Wszedł do służby w 1967 i był w linii do 2002 roku.
Tekst i zdjęcie: 8. Flotylla Obrony Wybrzeża.