2025-04-14 14:32:22
Hercules z poznańską obsługą
Dnia 10 kwietnia br. pomiędzy BAE Systems a Wojskowymi Zakładami Motoryzacyjnymi S.A. (Grupa PGZ) doszło do podpisania umowy zwiazanej przede wszystkim z zapewnieniem wsparcia eksploatacji zakupionych dla Wojska Polskiego wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 Hercules.
Zgodnie z umową licencyjną, podpisaną z ramienia dostawcy przez wiceprezesa BAE Systems Andrew Corea oraz Elżbietę Wawrzynkiewicz, prezes zarządu poznańskiej spółki, WZM będą korzystać z własności intelektualnej amerykańskiej firmy celem przeprowadzania prac obsługowych, napraw i remontów Herculesów. Docelowo istnieć ma również możliwość stosowania na tych pojazdach polskich elementów i podzespołów, na co pozwala podpisane porozumienie.
Wydarzenie to wpisuje się w realizację przez WZM S.A. zadań na rzecz Sił Zbrojnych związanych z ustanowieniem krajowego potencjału przemysłowego dla logistycznego wsparcia amerykańskiego sprzętu gąsienicowego. Celem tych działań jest powstanie regionalnego centrum kompetencyjnego, zdolnego zabezpieczać logistycznie i technicznie oraz wspierać utrzymanie w sprawności amerykańskich pojazdów gąsienicowych nie tylko na potrzeby SZ RP, ale także US Army oraz stacjonującego w regionie europejskim i będącego w użyciu przez inne kraje Europy. Zgodnie z zapowiedziami, umowa ta jest pierwszą z wielu, które poznańska spółka planuje zawrzeć dla utworzenia partnerstw przemysłowych z producentami sprzętu i wyposażenia.
Wozy zabezpieczenia technicznego M88A2 Hercules w liczbie 38 egzemplarzy zakontraktowano na potrzeby wsparcia polskich pododdziałów czołgów Abrams w kwietniu 2022 i styczniu 2023 roku. Przynajmniej część z nich dotarła już do kraju, mowa o 12 Herculesach nabytych wraz z kontraktem na M1A1 FEP. W używane czołgi Abrams przezbrojono dwa bataliony 1. Brygady Pancernej.
Właśnie te pierwsze dostawy należy traktować jako inicjujący kontakt WZM z M88A2, bowiem spółka została wskazana jako wsparcie dla procesu przygotowania sprzętu amerykańskiego, po jego transporcie przez ocean, a jeszcze przed przekazaniem do Sił Zbrojnych RP. Dlatego WZM jest już w istotnym stopniu przygotowane, a przynajmniej ma w tym doświadczenie, pod często specyficzne wymagania techniczno-infrastrukturalne do obsług pojazdów amerykańskich. W 2023 roku wskazano także na WZM jako centrum kompetencyjne dla samych Abramsów, a warto w tym miejscu i wpomnieć o innym projekcie, związanym z produkcją w Polsce czołgów K2.
(MC)
Zdjęcie: US Army