Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2013-12-20 18:50:12

WZU S.A. zmodernizuje Osy

     20 grudnia br. Inspektorat Uzbrojenia oraz Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A. z Grudziądza zawarły umowę w sprawie modernizacji wozów rakietowych systemu Osa-AK/AKM do standardu Osa-P. Kontrakt ma wartość 76,3 mln złotych.

W latach 2014-15 wojsko otrzyma 17 zmodernizowanych wozów rakietowych Osa-P - fot. Łukasz Pacholski

  W ramach zawartego kontraktu, grudziądzkie zakłady zmodernizują siedemnaście wozów rakietowych - prace mają zostać zrealizowane w latach 2014-15. Najprawdopodobniej są to ostatnie egzemplarze, które nie przeszły dotąd modernizacji w ramach I fazy programu. Łącznie przebudowę miało przejść wszytskie 64 wozów.

  I faza programu zakłada montaż systemu IFF w standardzie Mark XII Mod. 4, wyposażenie wozów w termowizyjną kamerę śledzącą, dalmierz laserowy, system osuszający, agregat prądotwórczy oraz cyfrowe wskaźniki załogi wozu. W przyszłości pojazdy mogą zostać zmodernizowane w ramach II fazy programu, która może objąć m.in. uzbrojenie w pociski przeciwlotnicze nowej generacji (np. Błyskawica), całkowitą eliminację starego wyposażenia pokładowego, ograniczenie liczby załogi czy możliwość prowadzenia ognia w trybie zdalnym.

   Zestawy 9K33 OSA w służbie Wojska Polskiego (pułki Wojsk Lądowych) pozostaną do 2026 roku. Zastępowane będą przez nowe systemy o kryptonimie Narew.

(ŁP)
Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Bałtyk a działania bojowe

Bałtyk a działania bojowe

Artykuł poniższy prezentuje wpływ warunków naturalnych występujących na akwenie Morza Bałtyckiego na działania bojowe, według poglądów NATO z I poł...

więcej polecanych artykułów