Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2013-09-12 13:58:00

NATO już się do nas pakuje – Steadfast Jazz

     W najważniejszych od ponad 20 lat NATO-wskich ćwiczeniach Steadfast Jazz 2013 jakie odbędą się między innymi w Polsce uczestniczyć będzie około 6 tysięcy żołnierzy, w tym 3 tysiące w ramach dowództw różnego szczebla. Dowództwo komponentu lądowego sił szybkiego reagowania (NATO Response Force) stanowić będą Francuzi z korpusu szybkiego reagowania z Lyon. Już się do nas pakują.

    Z francuskiego korpusu przyjedzie do nas blisko 650 żołnierzy, 340 ze sztabu oraz 300 z brygady wsparcia i łączności. Od blisko tygodnia trwa załadunek platform kolejowych w Arras, transporty mają ruszyć 20 września a zasadnicza część ćwiczeń SFJZ 13 odbędzie się w listopadzie.

   Steadfast Jazz 2013 to głównie ćwiczenie sztabowe obejmujące swoim działaniem wschodnie rubieże NATO wraz z „kolcem” (dla innych "workiem") jaki tworzą państwa nadbałtyckie (Litwa, Łotwa i Estonia).

Francuzi już się do nas pakują. W przypadku tej nacji można mówić o faktycznym a nie tylko symbolicznym udziale w ćwiczeniach Steadfast Jazz 13 - przyjedzie ich blisko 1000. fot. Korpus Szybkiego Reagowania - Lyon.

   Operacją połączoną kierować będzie dowództwo z holenderskiego Brunssum (Allied Joint Force Command Brunssum), to jemu podlegać będzie sztab korpusu francuskiego (dowództwo komponentu lądowego), a kooperować będzie z włoskimi dowództwami specjalistycznymi (morskie, sił specjalnych i logistyczne) i znajdującym się w Niemczech (Ramstein) sojuszniczym dowództwem obrony powietrznej.

   W ćwiczeniach uczestniczyć będzie wspomniane 6 tysięcy żołnierzy z 14 państw, w praktyce głównie z Polski, Francji i krajów ościennych. Nie musimy spodziewać się najazdu obcych wojskowych.

   Komponent bojowy tworzyć będzie około 1000 żołnierzy z pododdziałów pancernych i zmechanizowanych, batalion ochrony przed bronią masowego rażenia (francuski), przeciwpacnerna kompania powietrznodesantowa (ciekawy element szybkiego reagowania do osłony przed dużymi zgrupowaniami wojsk pancernych), kompania piechoty morskiej, kompania walki radioelektronicznej, dwa plutony żandarmerii, pluton rozpoznawczy dalekiego zasięgu, około 15 okrętów nawodnych plus 2 podwodne, 40 samolotów i śmigłowców (zestawienie typów wskazuje kto odgrywa najważniejszą rolę w ćwiczeniach – F-16, MiG-29, Su-22, Mi-8, C-295M, C-160, JAS-39 Gripen, L-159).

   Steadfast Jazz to polityczne wydarzenie mające pokazać wagę jaką sojusz przywiązuje do osłony wschodnich obszarów odpowiedzialności, w praktyce to ćwiczenie przede wszystkim dowódczo-sztabowe z pewnymi praktycznymi elementami szkolenia pododdziałów.

(MC)




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
System SAN – wywiad z Zastępcą Szefa Agencji Uzbrojenia gen. bryg. Michałem Marciniakiem

System SAN – wywiad z Zastępcą Szefa Agencji Uzbrojenia gen. bryg. Michałem Marciniakiem

Pomiędzy Agencją Uzbrojenia a Konsorcjum w składzie Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (lider) i Kongsberg Defence & Aerospace 30 stycznia 2026 roku zaw...

więcej polecanych artykułów