2013-06-11 17:56:22
II wieloletni kontrakt na V-22 Osprey
11 czerwca br. media amerykańskie poinformowały, że jutro (tj. w środę) dojdzie do podpisania II wieloletniego kontraktu na dostawę dla amerykańskich sił zbrojnych samolotów transportowych pionowego startu i lądowania Bell/Boeing V-22 Osprey.
.jpg)
Amerykanie zakupią 99 maszyn - fot. US Navy
W ramach kontraktu Departament Obrony zakupi 99 maszyn - 92 dla Korpusu Piechoty Morskiej oraz 7 dla Sił Powietrznych. Będzie to kosztować około 6,5 mld dolarów. Dodatkowo ma on zawierać opcję na 22 maszyny, częściowo dla kupców eksportowych - ich potencjalna lista cały czas się wydłuża. Poza tym, Marynarka Wojenna rozpoczęła negocjacje w sprawie III kontraktu wieloletniego, który ma objąć kolejnych 100 sztuk (w tym 48 dla US Navy).
W przypadku klientów eksportowych, poza Izraelem (który najprawdopodobniej zakupi niedługo pięć-sześć maszyn), zainteresowanie tą konstrukcją wyrażają - Arabia Saudyjska, Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Włochy, Kanada, Brazylia, Singapur, Kolumbia oraz Australia. Trzy spośród nich prowadzą już zaawansowane negocjacje w sprawie ich zakupu.
(ŁP)