Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2011-12-22 13:45:27

Koniec B747 z laserem

     Po trwających 16 lat pracach badawczo-testowych, wydaniu blisko 5 mld USD Stany Zjednoczone zamykają program ABL (Airborne Laser). Przewidywał on instalację na pokładzie samolotu Boeing B747-400F (YAL-1) lasera, którego wiązki miały unieszkodliwiać pociski balistyczne. W ubiegłym roku przeprowadzono zresztą próbę demonstratora w zestrzeleniu obiektu.

YAL-1. fot. Boeing

   Program jest jednak zbyt drogi, jednocześnie dzisiejsze analizy sugerują jego odnowienie poprzez instalację lasera na statkach bezzałogowych. Technologia poszła daleko do przodu, istnieje możliwość opracowania mocnych źródeł emisji na dużo mniejszych nośnikach.

   Poświęcone lata pracy i wydane miliardy nie idą całkowicie na darmo. Boeing otrzymał polecenie zatrzymania 20 pracowników naukowych i dorobku ich pracy tak by w przysżłości w sposób płynny przejść do nowego programu.

(MC)





Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Jastrzębie i Bieliki poleciały na Ramstein Flag 2026

Jastrzębie i Bieliki poleciały na Ramstein Flag 2026

Polscy piloci i personel naziemny są już w Finlandii. W czerwcu wezmą udział w dużych ćwiczeniach lotniczych NATO o kryptonimie Ramstein Flag 2026....

więcej polecanych artykułów