2014-09-16 08:51:06
Meksyk kupuje Black Hawki
15 września br. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych oraz Sikorsky Aircraft Corp. podpisały umowę w sprawie budowy i dostawy do Meksyku partii wielozadaniowych śmigłowców transportowych UH-60M Black Hawk. Będą to kolejne maszyny tego typu w siłach zbrojnych południowego sąsiada Stanów Zjednoczonych.

Meksyk zakupił osiemnaście nowych UH-60M Black Hawk - fot. US Army
Umowa opiewa na produkcję osiemnastu śmigłowców UH-60M Black Hawk, które zostaną zmodyfikowane w ramach potrzeb meksykańskich. Kontrakt ma wartość 203,5 mln USD i zakłada realizację dostaw do czerwca 2016 roku. Będą to kolejne maszyny rodziny Black Hawk w Meksyku - obecnie siły zbrojne oraz policja używają około dwunastu maszyn. Są to egzemplarze w wersji UH-60L, UH-60M (otrzymane w ramach pomocy wojskowej ze Stanów Zjednoczonych) oraz pojedynczy S-70i Black Hawk International zakupiony w zakładach PZL Mielec przez władze jednego ze stanów (dla policji stanowej).
Pośrednictwo w sprzedaży Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych to wynik zapisów programu FMS, w którym kupujący nie zwraca się do producenta, a do administracji państwowej pośredniczącej w kontaktach oraz sprzedaży. Wniosek o możliwość sprzedaży został złożony w Kongresie Stanów Zjednoczonych w kwietniu br..
(ŁP)