2014-10-25 15:26:39
Amerykanie wcielają do służby USS North Dakota
25 października br. w Groton odbyła się uroczystość wcielenia do służby wielozadaniowego okrętu podwodnego USS North Dakota (SSN-784). Jest to kolejny przedstawiciel typu Virginia, który zasila szeregi US Navy.
USS North Dakota - fot. US Navy
Jest to pierwszy przedstawiciel wersji Block III, który charakteryzuje się zmianami konstrukcyjnymi w części dziobowej (nowa osłona stacji hydrolokacyjnej) oraz zastosowanie nowych pionowych wyrzutni dla pocisków manewrujących Tomahawk. Kontrakt na budowę okrętu zawarto w 2003 roku, a stępkę położono w maju 2012 roku.
(ŁP)