2012-02-29 18:02:08
Czesi tankują w powietrzu
28 lutego br. Ministerstwo Obrony Czech ogłosiło, że wielozadaniowe samoloty bojowe Saab JAS-39C/D Gripen eksploatowane przez Czechów wykonały (po raz pierwszy) operację tankowania w powietrzu.

Czeski Gripen uzupełnia paliwo - fot. Ministerstwo Obrony Czech
Wydarzenie to miało miejsce nad Szwecją. Jako tankowiec służył średni samolot transportowy Lockheed Martin C-130 Hercules należący do Sił Powietrznych Szwecji. Gripen jest wyposażony w sondę do pobierania paliwa za pomocą giętkiego przewodu - dzięki temu można wykorzystywać do tego samoloty transportowe. W niedalekiej przyszłości jako latające cysterny w Czechach mogą być wykorzystywane KC-390, które Praga zakupić w Brazylii.
(ŁP)