Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2015-09-28 11:19:23

Górskie zgrupowanie rozpoznania ze Szczecina

     Sześćdziesięciu pięciu żołnierzy z pododdziałów rozpoznawczych „Błękitnej” Brygady uczestniczyło w dwutygodniowym szkoleniu górskim.


  Górskie zgrupowanie pododdziałów rozpoznawczych 12 Brygady Zmechanizowanej  odbyło się w pierwszych dwóch tygodniach września.  W szkoleniu uczestniczyło  65 żołnierzy „Błękitnej” Brygady ze składu kompanii rozpoznawczej oraz plutonów rozpoznawczych 1, 2 i 3 batalionu piechoty zmotoryzowanej.  Zajęcia odbywały się na Szczytniku w miejscowości Szczytna oraz na wschodnich ścianach Szczelińca Wielkiego. Zrealizowano  je w trzech grupach szkoleniowych – dwóch początkujących i jednej zaawansowanej.

  Codzienne szkolenie składało się z dwóch części: treningów fizycznych  z kilkukilometrowym biegiem w terenie górskim, w tym co drugi dzień  – kilkudziesięcio kilometrowego marszu górskiego z obciążeniem oraz szkolenia wspinaczkowego. W skład  szkolenia wspinaczkowego wchodziły podstawowe techniki linowe i wspinaczkowe: zasady bezpieczeństwa w działaniu na wysokości, podstawowy sprzęt wspinaczkowy, budowa stanowisk, zjazdy i wychodzenia po linie, trawersowanie i zakładanie lin poręczowych, podstawowe węzły i budowa systemów wyciągowych, podstawy wspinaczki i asekuracji.

 „Grupa zaawansowana szkoliła się oddzielnym trybem – codziennie podnosząc poziom wiedzy z zakresu zaawansowanych technik linowych oraz wspinaczki skałkowej. Jako jeden z obiektów szkoleniowych wykorzystano ściankę wspinaczkową w miejscowości  Nowa Ruda (najwyższa w Polsce – 58.8m), gdzie żołnierze z grupy zaawansowanej mogli „poczuć” wysokość” - relacjonuje porucznik Przemysław Ossowski, dowódca kompanii rozpoznawczej „Błękitnej” Brygady.

 W ramach zgrupowania  poligonowego zrealizowano również zajęcia dwudobowe poprzedzone planowaniem zadania przez dowódców plutonów. Zadaniem plutonów było przeniknięcie nocą w rejon wskazanych celów, organizacja dobowej obserwacji wyznaczonych obiektów, a następnie niezauważone odejście do punktu podjęcia. Największym jednak wyzwaniem w trakcie całej operacji było nocne przemieszczenie w bardzo trudnym terenie górskim. Wszystkim plutonom udało się niezauważenie dotrzeć w rejon  wskazanych obiektów i wykonać zadanie.

 W ostatnim dniu pobytu w górach był też spływ pontonami nurtem Nysy Kłodzkiej. Uczestnicy przepływali na pontonach 15 kilometrowy odcinek rzeki, na którym mieli do pokonania różne przeszkody.

kpt. Janusz Błaszczak

Zdjęcie: archiwum krozp




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Grupa WB i toruńskie centrum artylerii formalizują współpracę

Grupa WB i toruńskie centrum artylerii formalizują współpracę

Kręgosłup wymiany informacji w artylerii to system kierowania ogniem Topaz, dodajmy wprowadzany do służby poszukiwawczo-uderzeniowy Gladius, korygu...

więcej polecanych artykułów