Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2019-05-01 19:01:04

Postępy w realizacji programu KMO Rak

     W latach 2017-2018 na potrzeby Sił Zbrojnych RP na podstawie umowy o wartości 968,3 mln PLN brutto zawartej 28 kwietnia 2016 roku z Hutą Stalowa Wola S.A. dostarczono 5 kompanijnych modułów ogniowych (KMO) 120 mm moździerzy samobieżnych Rak, w tym 40 szt. moździerzy M120K i 20 szt. Artyleryjskich Wozów Dowodzenia (AWD), w obu przypadkach zbudowanych na podwoziu kołowych transporterów opancerzonych KTO Rosomak. Do końca października br. do jednostek powinny trafić jeszcze 3 kolejne KMO (24 szt. M120K i 12 szt. AWD). Dodatkowo, w 2019 roku dostarczonych zostanie 8 szt. Artyleryjskich Wozów Remontu Uzbrojenia (AWRU) zamówionych 28 grudnia 2017 roku na podstawie kontraktu o wartości 53 mln PLN. Każdy z tych wozów zostanie zbudowany w oparciu o 20-stopowy kontener warsztatowy osadzony na 3-osiowym podwoziu Jelcz P.662D.

M120K Rak fot. 21. BSP

Moździerze samobieżne M120K Rak z 1 batalionu strzelców podhalańskich. Fot. 21. Brygada Strzelców Podhalańskich.

  Dotychczas odebrane KMO Rak trafiły do następujących jednostek: 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza (jeden KMO), 12. Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina (jeden KMO), 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej z Giżycka (jeden KMO) oraz 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa (dwa KMO, pierwszy do 1. batalionu, drugi do 5. batalionu).

  Docelowo, pojedynczy KMO Rak ma się składać z: 8 moździerzy M120K, 4 AWD, 1 AWRU, 3 Artyleryjskich Wozów Amunicyjnych (AWA) oraz prawdopodobnie 2 Artyleryjskich Wozów Rozpoznania (AWR), przy czym dostawy seryjnych AWA i AWR nie zostały jeszcze zamówione.

  W przypadku AWA zbudowanych na 4-osiowym podwoziu Jelcz P.882.53 w 2018 roku z powodzeniem zakończono badania kwalifikacyjne, a 31 grudnia 2018 roku Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął negocjacje umowy na dostawy 24 wozów tego typu. Jej zawarcia można spodziewać się w najbliższych miesiącach.

  Natomiast jeśli chodzi o AWR, początkowo zamierzano wykonać je z wykorzystaniem podwozia Żubr 4x4 z AMZ-Kutno S.A., jednak po negatywnie zakończonych badaniach kwalifikacyjnych podjęto decyzje o zmianie podwozia na KTO Rosomak. Stosowny aneks do umowy na pracę rozwojową podpisano w grudniu 2018 roku. Zgodnie z jego postanowieniami prototyp AWR na nowym podwoziu ma zakończyć badania kwalifikacyjne do 31 sierpnia 2020 roku. Wówczas dopiero będzie możliwe zlecenie dostawy seryjnych AWR.

  Istotne z punktu widzenia programu KMO Rak jest również pozyskanie stosownej 120 mm amunicji. Z powodu jej braku obecnie na potrzeby moździerzy M120K wykorzystywany jest zmodyfikowany klasyczny granat OF-843BM. Ma on jednak  ograniczony do 6-7 km zasięg oraz nie pozwala na wykorzystanie automatyki moździerza Rak. Docelowy nabój z pociskiem odłamkowo-burzącym o zasięgu do ok. 10,5 km na podstawie pracy rozwojowej opracowują Zakłady Metalowe Dezamet S.A. wspólnie z Wojskowym Instytutem Technicznym Uzbrojenia. Inspektorat Uzbrojenia przewiduje, że badania kwalifikacyjne tego naboju zostaną zakończone do końca bieżącego roku. Dopiero jeśli ich rezultat będzie pozytywny, możliwe będzie zawarcie umowy na seryjną produkcję nowej amunicji.

  Na zakończenie warto wspomnieć, że Inspektorat Uzbrojenia planuje uruchomić jeszcze w 2019 roku nowe postępowanie  na pozyskanie kolejnych moździerzy samobieżne Rak i Artyleryjskich Wozów Dowodzenia.

(TD)

Aktualizacja 16.05.2019




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Druga umowa wykonawcza i strzelanie systemu Homar-K

Druga umowa wykonawcza i strzelanie systemu Homar-K

W Republice Korei 25 kwietnia br. w obecności Sekretarza Stanu w MON Pawła Bejdy została zawarta druga umowa wykonawcza związana z pozyskaniem wiel...

więcej polecanych artykułów