Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2024-04-25 07:54:39

Wycena pocisków przeciwradiolokacyjnych dla polskiego lotnictwa

     Amerykańska agencja ds. międzynarodowej współpracy obronnej (DSCA) poinformowała 24 kwietnia br. o akceptacji przez Departament Stanu polskiego wniosku dotyczącego sprzedaży pocisków przeciwradiolokacyjnych AGM-88G AARGM-ER.

Próbne odpalenie pocisku AGM-88G AARGM-ER z samolotu bojowego F/A-18. Zdjęcie: US Navy

 Polskie zapytanie dotyczyło przede wszystkim 360 pocisków oraz dodatkowych i traktowanych jako części zamienne ośmiu sekcji naprowadzania i takiej samej liczby sterowania dla AARGM-ER. Dodatkowo zakupione mają być makiety treningowe, GPS z modułami M-Code, dokumentacja, inne elementy wsparcia logistycznego i szkoleniowe. Szacowany na tym etapie przez Amerykanów koszt polskiego zapytania wynieść miałby 1,25 mld USD (ok. 5,15 mld PLN netto). Sam dostawca w komunikacie informuje, że dotyczą one maksymalnych wartości. Praktyka pokazuje, że zwykle kwota jest niższa, bowiem zakres potrzeb jest optymalizowany, także do możliwości polskiego budżetu.

 Co ciekawe, tego samego dnia DSCA poinformowała również o wydaniu zgody na 265 pocisków AARGM-ER plus elementy pomocnicze z nimi związane dla Holandii. To zapytanie Amerykanie wstępnie wycenili na kwotę 700 mln USD.

 Dostawcą pocisku AGM-88G AARGM-ER (Advanced Anti-Radiation Guided Missiles-Extended Range) jest Northrop Grumman Systems. Mowa o nowej wersji tego uzbrojenia, zamawianej raptem od kilku lat. AGM-88G służy do rażenia imiterów promieniowania radarowego, czyli przede wszystkim przełamywania naziemnej obrony powietrznej przeciwnika. To nowa generacja pocisków przeciwradiolokacyjnych, które prócz precyzyjnego czujnika do naprowadzania się na pracującą stację radarową – w przypadku jej wyłączenie – do znalezienia celu wykorzystuje również nawigację satelitarną oraz inercyjną, a także pokładowy radar milimetrowy. AGM-88G pracować ma w środowisku sieciocentrycznym oraz przekazywać dane z wykonanej misji. AGM-88G zintegrowany został m.in. z samolotami bojowymi F-16 oraz F-35 (pociski przenoszone w komorze uzbrojenia).

Wewnętrzna komora uzbrojenia samolotu F-35 z prezentowanym AGM-88G. Zdjęcie: Northrop Grumman

 AGM-88G (głowica bojowa i układ naprowadzania pochodzą z pocisku AGM-88E, z kolei zastosowano nowy napęd strumieniowy, zwiększający zasięg lotu) to nowy środek bojowy także dla lotnictwa amerykańskiego, znajdujący się jeszcze na etapie dostaw pierwszych, wczesnoprodukcyjnych egzemplarzy. W grudniu 2023 roku Pentagon zamówił 3. partię produkcyjną złożoną ze 118 pocisków AGM-88G za kwotę 235,7 mln USD (2 mln USD/8,1 mln PLN za pocisk).

 Northrop Grumman związany jest z Siłami Zbrojnymi RP całą gamą produktów. Kluczowy jest system dowodzenia IBCS przeznaczony dla programów obrony powietrznej Wisła i Narew. Wymienić jednak należy również szybkostrzelną armatę Mk 44 kal. 30 mm oraz amunicję czołgową kal. 120 mm.

(MC)




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Serwis dla „gromowych” Black Hawków

Serwis dla „gromowych” Black Hawków

W ramach Jednostki Wojskowej GROM od kilku lat funkcjonuje Zespół Lotniczy wyposażony w śmigłowce S-70i Black Hawk. Użytkownik upublicznił 5 kwietn...

więcej polecanych artykułów