Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2024-04-19 14:20:48

Analizy dotyczące zakupu mostów szturmowych

     Agencja Uzbrojenia 19 kwietnia br. poinformowała o rozpoczęciu Wstępnych Konsultacji Rynkowych (WKR) dotyczących możliwości pozyskania mostów szturmowych na podwoziu gąsienicowym MG-20. Zamawiający analizuje zdolności oferentów do dostarczenia 120 kpl. tego typu mostów w latach 2026-2035. Mosty mają być zabudowane na podwoziu gąsienicowym i powinny umożliwiać budowę przeprawy o szerokości do 20 m i mają umożliwiać przejazd czołgom i innym pojazdom wywołującym obciążenie klasy MLC 80/120, czyli MLC 80 dla pojazdów gąsienicowych i MLC 120 dla pojazdów kołowych. Planowany termin przeprowadzenia WKR wyznaczono na okres od 27 maja do 30 czerwca tego roku.

MG-20 Daglezja-G OBRUM

Prototyp mostu szturmowego MG-20 Daglezja-G. Fot. OBRUM Sp. z o.o.

  Ponadto zamawiający oczekuje, aby oferowane mosty spełniały m.in. następujące wymagania:

  • Opancerzenie mostu powinno stanowić osłonę balistyczną załogi przed skutkiem oddziaływania pocisków broni strzeleckiej, odłamków, pocisków artyleryjskich, granatów ręcznych , bomb i min przeciwpiechotnych , do poziomu V osłonności włącznie, zgodnie ze STANAG 4569 (edycja 3) w zakresie odłamków broni i amunicji strzeleckiej. W przypadku dna kadłuba powinien być zastosowany co najmniej II poziom osłonności.
  • Powinna istnieć możliwość ułożenia przęsła na przeszkodzie bez opuszczania kadłuba przez załogę.
  • Powinna istnieć możliwość ułożenia przęsła na przeszkodzie oraz poruszania się mostem szturmowym w terenie skażonym.
  • Most szturmowy powinien być wyposażony w urządzenie filtrowentylacyjne umożliwiające eksploatację w terenie skażonym bez używania ISOPS.
  • Czas ułożenia przęsła nie powinien być dłuższy niż 3 min 30 s bez dołożenia najazdów do przęsła i 20 min. z dołożeniem najazdów.
  • Most szturmowy powinien zapewnić przeprawę pod warunkiem,  że różnica poziomów obu brzegów przeszkody w miejscu rozkładania mostu nie będzie większa niż 2 m i pochylenie brzegu wzdłuż przeszkody nie będzie przekraczać 50.
  • Minimalna prędkość mostu szturmowego po drogach utwardzonych nie powinna być mniejsza niż 45 km/h.
  • Zasięg mostu szturmowego po drogach utwardzonych nie powinien być mniejszy niż 300 km.
  • Most szturmowy powinien mieć możliwość awaryjnego zdjęcia przęsła z podwozia oraz jego awaryjnego położenia.
  • Okres gwarancji - min. 24 miesiące.

  Wykonawcy zainteresowani udziałem w WKR mają czas do 17 maja br. na przesłanie do Agencji Uzbrojenia swojego zgłoszenia. WKR to procedura dialogu z wykonawcami zgodna z ustawą Prawo zamówień publicznych której celem jest zebranie informacji w zakresie niezbędnym do przygotowania opisu przedmiotu zamówienia.

  Rozpoczęcie WKR dla mostów szturmowych oznacza prawdopodobnie rezygnację z prowadzonych od 2008 roku prac rozwojowych i wdrożeniowych dotyczących opracowania mostu szturmowego MG-20 Daglezja-G składającego się z podwozia gąsienicowego PMG-20 opartego o wydłużone podwozie czołgu T-72 oraz 20-metrowego przęsła PM-20 o nośności MLC 70/110. Wykonawcą pracy wdrożeniowej o wartości 19,9 mln PLN brutto, zleconej w październiku 2015 roku na wykonanie partii próbnej dwóch egzemplarzy mostów Daglezja-G było konsorcjum w składzie: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., Ośrodek Badawczo Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych OBRUM Sp. z o.o. oraz Zakłady Mechaniczne BUMAR-ŁABĘDY S.A. Wcześniej prototyp wozu został opracowany na podstawie pracy rozwojowej realizowanej w latach 2008-2013 o wartości 17,7 mln PLN. Nie można jednak też wykluczyć, że część rozwiązań opracowanych w ramach projektu na mosty Daglezja-G zostanie wykorzystanych w nowym rozwiązaniu, np. zmodyfikowane przesło PM-20, tylko na nowym podwoziu.  

(TD)




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Wydatki obronne Polski w 2023 roku

Wydatki obronne Polski w 2023 roku

W 2023 roku na wydatki obronne Polski z budżetu państwa i Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych (FWSZ) przeznaczono łącznie 111,20 mld PLN. To o 37,6 mld...

więcej polecanych artykułów