Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2021-04-17 16:25:33

Łabędy podsumowują pierwszy kwartał

     Należąca do Grupy PGZ śląska spółka Bumar-Łabędy w komunikacie z 12 kwietnia br. poinformowała o postępach w realizacji umowy na remonty i modyfikację czołgów T-72 prowadzonych na potrzeby Sił Zbrojnych RP.


 Podsumowując pierwszy kwartał 2021 roku Bumar-Łabędy poinformował o przekazaniu w tym okresie 15 czołgów T-72M1R do batalionów czołgów wchodzących w skład 19. Brygady Zmechanizowanej (Lublin) i 20. Brygady Zmechanizowanej (Morąg). Spółka planuje przekazanie wojskowym w bieżącym miesiącu jeszcze czterech wozów tego typu.

 Uzupełnieniem dla powyższego komunikatu jest informacja o przekazaniu w marcu br. do 9. Brygady Kawalerii Pancernej wyremontowanych dwóch wozów zabezpieczenia technicznego WZT-3M, w kwietniu br. do grupy tej dołączyć ma jeszcze jeden egzemplarz. Remonty główne i konserwacyjne WZT-2/WZT-3 wynikają z umowy zawartej na lata 2019-2022 pomiędzy konsorcjum wykonawczym (ZM Bumar-Łabędy i WZM Poznań) i 1. Regionalną Bazą Logistyczną.

 Remonty i modyfikacja T-72 to efekt umowy z 22 lipca 2019 roku o wartości 1,749 mld PLN obejmującej prace w latach 2019-2025 optymalnie przy 230 czołgach. Zadanie to prowadzą przede wszystkim dwie czołgowe spółki Grupy Kapitałowej PGZ: ZM Bumar-Łabędy i WZM Poznań. Powyższy komunikat stanowi również pewne podsumowanie stanu obecnego programu T-72. Sumując dotychczasowe dostawy należy zakładać, że na koniec kwietnia 2021 roku wojsko odebrać powinno 55 czołgów T-72M1R (8 egz. w 2019, 28 egz. w 2020, 15 egz. w I kwartale 2021 i cztery w kwietniu 2021 roku). Po stosunkowo słabym 2020 roku (planowano przekazanie 46 wozów), obecnie zgodnie z komunikatem ZM Bumar-Łabędy w praktyce mowa o przejmowaniu przez wojsko 4-5 wozów miesięcznie, co powinno przynajmniej teoretycznie pozwolić na zakończenie 2021 roku w ramach całej umowy z łącznie ok. 90 egz. T-72M1R. Ta liczba z kolei wypełnić już powinna obowiązujące zapisy kontraktu. Przypomnijmy, że umowa zakłada przekazanie użytkownikowi w latach 2019-2021 w sumie 89 czołgów (8 egz. w 2019, 46 egz. w 2020 i 35 egz. w 2021 roku).

 Modyfikacja T-72M1R obejmuje przede wszystkim instalację celownika termowizyjnego działonowego PCT-72, pasywnych przyrządów noktowizyjnych kierowcy i dowódcy, montaż nowoczesnych radiostacji rodziny PR4G i łączności wewnętrznej, elektryczne odpalanie wozu, odbiornik GPS, nowe gąsienice, kosz wieżowy.

 Obecnie blisko 50 czołgów, a wkrótce miejmy nadzieję prawie 90 T-72M1R, przynajmniej pod względem sprzętowym powinno zabezpieczyć potrzeby batalionów czołgów z 19. i 20 BZ. Lubelski batalion tworzony jest od podstaw (w przeszłości w Lublinie stacjonował batalion czołgów, ale nawet w formule skadrowanej mowa o historii sprzed dekady), natomiast pododdział z Morąga jest rozwijany, po okresie skadrowania. W typowych warunkach przejście całego procesu osiągania gotowości przez pododdziały to okres trzech lat.

 ZM Bumar-Łabędy poinformował o postępach w programie T-72, komunikat uzupełnia temat wozów zabezpieczenia technicznego, ale głównym wyzwaniem nie jest dobrze znany T-72, ale powstający we współpracy międzynarodowej program Leopard 2PL. Konkretów wiele nie ma, na pewno trudno jednoznacznie wskazać, czy program wszedł w końcu na właściwe realizacyjne tory. W tym temacie za plus jednak należy uznać wskazanie Sebastiana Chwałka na Prezesa Zarządu PGZ S.A., dawno bowiem nie było na tym szczeblu osoby tak zorientowanej w sytuacji (w tym ułomnościach) polskich programów pancernych.

 Na koniec warto uzupełnić, że polskie wojska pancerne składają się z 13 batalionów czołgów, zgrupowanych w 9 brygadach pancernych (kawalerii pancernej) i zmechanizowanych. Najliczniejszym sprzętem w liczących etatowo 58 wozów batalionach pozostaje T-72 (pięć batalionów), następnie Leopard 2A4/A5/PL (cztery) i PT-91 Twardy (cztery). Oczywiście bataliony funkcjonują na różnym poziomie ukompletowania i rozwinięcia.

(MC)




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Systemy Patriot dla Ukrainy pilnie poszukiwane

Systemy Patriot dla Ukrainy pilnie poszukiwane

Od kilku tygodni Ukraina podejmuje wysiłki dyplomatyczne mające na celu pozyskanie od zachodnich sojuszników dodatkowych zestawów naziemnej obrony ...

więcej polecanych artykułów