Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2021-09-07 16:18:06

MSPO 2021: Umowa ramowa w programie Narew

     Podczas pierwszego dnia XXIX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, tj. 7 września br., w obecności Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia oraz Konsorcjum PGZ-NAREW podpisana została umowa ramowa określająca warunki udzielania i realizacji zamówień wykonawczych na dostawę systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu kryptonim Narew. Przedmiotem kilkunastu umów wykonawczych których zawarcie powinno zakończyć się w 2023 roku będzie dostawa, a także opracowanie komponentów dla 23 przeciwlotniczych zestawów rakietowych krótkiego zasięgu Narew, w tym budowa potencjału przemysłowego oraz zarządzanie projektem i integracja systemu. Wartość programu szacowana jest na kilkadziesiąt miliardów złotych, a przeprowadzenie pierwszego strzelania bojowego zintegrowanego systemu Narew przewiduje się w 2026 roku.

CAMM-Jelcz-Fot. MBDA

Kluczowe decyzje dotyczące programu Narew zapadną dopiero w latach 2022-2023 wraz z zawarciem kilkunastu umów wykonawczych, jednak ważne, że to priorytetowe zadnie Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP znajduje się w końcu w fazie realizacji i ma konkretnie określony harmonogram dalszych działań. Fot. MBDA.

  Do podstawowych komponentów zestawu zaliczać się będą:

  • pojazdy specjalne,
  • kabiny operacyjne i kabiny kierowania walką,
  • mobilne węzły łączności,
  • radary będące przedmiotem projektów rozwojowych współfinansowanych w NCBR, w tym: radar wielofunkcyjny kierowania ogniem kr. Sajna, radar wstępnego wykrywania celów P-18PL i radary pasywnej lokacji PET/PCL,
  • sensory optoelektroniczne,
  • rakiety oraz wyrzutnie rakiet,
  • samochody transporotowo-załadowcze,
  • pakiety szkoleniowe i logistyczne.

  W ramach umowy ramowej w dalszej kolejności planowane jest zawarcie co najmniej kilkunastu umów wykonawczych z Konsorcjum PGZ-NAREW, dla których negocjacje rozpoczną się niezwłocznie po jej podpisaniu. Zgodnie z przyjętym założeniem, kontraktowanie wszystkich komponentów zestawu będzie realizowane w sposób skoordynowany i powinno zakończyć się w 2023 roku.

  W skład Konsorcjum PGZ-NAREW wchodzi 11 następujących polskich firm: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (lider konsorcjum), Huta Stalowa Wola S.A., Jelcz sp. z o.o., Mesko S.A., Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A., PCO S.A., PIT-Radwar S.A., Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 S.A., Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A., Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A.

  Przyjęty sposób realizacji programu Narew ma na celu przede wszystkim minimalizację ryzyk związanych z terminowym zasilaniem Sił Zbrojnych RP systemami obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu oraz zagwarantować takie zarządzanie programem, zarówno po stronie wojskowej jak i przemysłowej, aby jego powodzenie było efektem ścisłej współpracy i synergii. Założenia jego realizacji mają również umożliwić wykorzystanie potencjału przemysłowego ustanowionego w polskim przemyśle obronnym w trakcie realizacji programu Wisła.

  Podstawowym zadaniem systemu Narew będzie zapewnienie osłony wojskom i obiektom w obszarze prowadzonych działań oraz bazom lotniczym, a także uzupełnienie systemu ognia przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu Wisła na małych wysokościach, prowadzenie działań w układzie narodowym, sojuszniczym i koalicyjnym w każdych warunkach, w dzień i w nocy. Zestaw Narew przeznaczony będzie przede wszystkim do zwalczania pilotowanych środków napadu powietrznego, rakiet samosterujących oraz bezzałogowych statków powietrznych (BSP) na małych wysokościach.

  Program Narew jest największym i najbardziej złożonym programem modernizacyjnym w historii Sił Zbrojnych RP, o szacunkowej wartości sięgającej kilkudziesięciu miliardów złotych. Zostanie on skierowany do polskiego przemysłu obronnego, dając szansę na ustanowienie nowych oraz rozwinięcie już posiadanych kompetencji w obszarze zaawansowanych systemów uzbrojenia. Ponadto, okres realizacji oraz wolumen zamówień pozwolą zapewnić rozwój podmiotów zaangażowanych w realizację tego programu w całym cyklu życia systemu, tj. na etapach produkcji, dostaw, późniejszego serwisowania oraz modernizacji.

  Przejście do fazy realizacyjnej programu Narew stanowi milowy krok w zakresie budowy zintegrowanego, wielowarstwowego systemu obrony powietrznej Rzeczypospolitej Polskiej, w ramach którego zapewnione zostanie skuteczne zwalczanie zagrożeń z powietrza na:

  • średnim zasięgu – z wykorzystaniem systemu Wisła (dostawy sprzętu od 2022 r.),
  • krótkim zasięgu – z wykorzystaniem systemu Narew,
  • bardzo krótkim zasięgu – z wykorzystaniem dostarczanych obecnie systemów Poprad, Pilica, a w przyszłości także systemów Noteć i Sona.

  Podkreślić należy, że do budowy systemu Narew wykorzystane zostaną rozwiązania techniczne zastosowane w programie WISŁA (m.in. prezentowane podczas tegorocznego MSPO), a ponadto zdolności pozyskane w efekcie transferu technologii w ramach offsetu na I fazę programu Wisła.

  Zintegrowany, wielowarstwowy system obrony powietrznej, oparty na zunifikowanych rozwiązaniach zapewni przeciwdziałanie szerokiemu spektrum zagrożeń z powietrza oraz umożliwi optymalizację wykorzystania operacyjnego posiadanych zasobów, stając się znaczącym elementem systemu antydostępowego A2/AD (Anti-Access/Area Denial).

(TD z wykorzystaniem informacji przygotowanej przez Inspektorat Uzbrojenia)




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Topaz ze wsparciem eksploatacji

Topaz ze wsparciem eksploatacji

Warszawska 2. Regionalna Baza Logistyczna poinformowała o wskazaniu 8 marca br. (informację upubliczniono 5 kwietnia) wykonawcy serwisu Zautomatyzo...

więcej polecanych artykułów