Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2016-12-16 07:04:08

Test przeciwrakietowy Aegis Baseline 9.C1 oraz SM-6 Dual I

     14 grudnia u wybrzeży Hawajów miał miejsce test systemu przeciwrakietowego Aegis, oznaczony jako FTM-27. Według informacji przekazanych przez amerykańską agencję MDA, w trakcie próby zestrzelono cel symulujący „złożony pocisk balistyczny średniego zasięgu”. Przypominam, że wg. nomenklatury MDA, pocisk MRBM charakteryzuje się zasięgiem 1000-3000 km. W trakcie próby rakietowej USS John Paul Jones, wyposażony w najnowszą wersję systemu Aegis – Baseline 9.C1, wystrzelił salwę 2 pocisków SM-6 Dual I.

   Próba ta, była potwierdzeniem zdolności systemu Aegis do prowadzenia obrony w terminalnej fazie lotu wrogich pocisków balistycznych, już we wnętrzu atmosfery. Do niedawna w tym celu US Navy mogła wykorzystywać pociski SM-2 Block IV, które jednak nie dysponowały zadowalającymi parametrami. Ponadto US Navy dysponowała zapasem jedynie około 70 sztuk tych pocisków (a należy odliczyć pociski zużyte w trakcie testów), których resursy nieuchronnie zbliżały się ku końcowi. 


   Jedną z nowości było wykorzystanie pocisków SM-6 Dual I, które mają stać się podstawowym orężem amerykańskich okrętów Aegis. Będą one odpowiedzialne za niszczenie takich zagrożeń jak: pociski balistyczne w fazie terminalnej, pociski manewrujące, samoloty i śmigłowce, okręty nawodne czy niektóre cele lądowe. Zdolność do niszczenia ostatnich 2 typów celów należy jednak potraktować, jako uzupełnienie funkcji przeciwlotniczych.

 

Część pocisku MRBM T3C2 wyposażona w głowicę MBRV-5. Cała głowica okryta jest maskownicą, która nie pozwala na dokładną ocenę jej konstrukcji.

   Najciekawszy jest jednak scenariusz testu FTM-27. Nie są znane bliższe szczegóły jego przebiegu, jednakże z dokumentów budżetowych FY2016 oraz FY2017 można dowiedzieć się o pozyskaniu 2 pocisków celów oznaczanych jako MRBM Type 3 Configuration 2. Miały być one wykorzystane do testowania obrony terminalnej systemu Aegis. 


   W tym roku, 17 maja miało miejsce wykorzystanie pierwszego takiego celu w trakcie próby FTX-21. Była to symulacja użycia systemu Aegis w obronie endoatmosferycznej. Jej głównym założeniem było zweryfikowanie zdolności systemu do śledzenia celu MRBM w trakcie wejścia w atmosferę oraz w jej wnętrzu, jak również zasymulowanie użycia własnego uzbrojenia.

 

Pocisk MRBM T3C2 przed wystrzeleniem z tere nów bazy Pacific Missile Range Facility.

   Test FTM-27 jest zatem naturalnym rozwinięciem poprzedniego testu i z bardzo dużym prawdopodobieństwem można podejrzewać użycie kolejnego celu MRBM Type 3 Configuration 2 (MRBM T3 C2).

   Dlaczego jest to takie ważne? Pociski MRBM T3 C2 mają za zadanie wiernie odwzorować funkcjonowanie przeciwokrętowych pocisków balistycznych średniego zasięgu, takich jak chińskie DF-21D.


   W tym celu oba MRBM T3C2 zostały w ostatnich testach wyposażone w głowice manewrujace MRBV-5 (Modified Ballistic Re-entry Vehicle-5). Tandem separującego pocisku MRBM T3C2 i MRBV-5 jest w stanie replikować użycie wabiów oraz innych środków pozorujących, jest też w stanie wiernie replikować wszelkie manewry przeprowadzane przez głowice w trakcie wejścia w atmosferę.

Film z testu FTX-21 przedstawiający odpalenie oraz lot celu MRBM T3C2. Źródło: MDA


Film z grudniowego testu FTM-27 przedstawiający start pocisków SM-6 Dual I z pokładu USS John Paul Jones

(MN)




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Systemy Patriot dla Ukrainy pilnie poszukiwane

Systemy Patriot dla Ukrainy pilnie poszukiwane

Od kilku tygodni Ukraina podejmuje wysiłki dyplomatyczne mające na celu pozyskanie od zachodnich sojuszników dodatkowych zestawów naziemnej obrony ...

więcej polecanych artykułów