Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2011-09-06 20:20:03

Tajwan stawia na rodzimą broń

     Zgodnie z założeniami budżetu na 2012 rok, Tajwan zamierza zintensyfikować w przyszłym roku prace nad rozwijanymi własnymi siłami systemami uzbrojenia. Wiązać ma się to również z kolejnymi zakupami. Szczególna uwaga ma zostać poświęcona takim systemom uzbrojenia jak naddźwiękowy pocisk przeciwokrętowy Hsiung Feng III, poddźwiękowy pocisk przeciwokrętowy Hsiung Feng IIE oraz wielozadaniowy samolot bojowy AIDC F-CK-1 Ching-kuo.

Wedle założeń, na rozwój wspomnianych systemów oraz ich produkcję przeznaczono 517,24 mln USD. O ile wspomniany plan zostanie zatwierdzony przez tajwański parlament w niezmienionej postaci, to będzie to najwyższy budżet przeznaczony na zakup rodzimych systemów uzbrojenia od 2000 roku. Równocześnie byłaby to suma dwukrotnie wyższa od funduszy przeznaczonych na podobny cel w roku ubiegłym. Przy czym całkowita wartość budżetu tajwańskiego MON w 2012 roku zamknąć miałaby się kwotą ok. 2,98 mld USD.

Równocześnie jednak, duża część środków przeznaczona zostanie na spłaty należności za systemy uzbrojenia pochodzące z USA. W tym przypadku chodzić ma m.in. o zakupy śmigłowców UH-60M, samolotów patrolowych P-3C Orion czy systemów przeciwlotniczych Patriot, a także modernizację już posiadanego uzbrojenia. Co ciekawe, w projekcie budżetu uwzględniono m.in. fundusze na rozpoczęcie modernizacji posiadanych samolotów F-16A/B, pomimo tego, że pakiet modernizacyjny nie został jak do tej pory oficjalnie zatwierdzony przez amerykańskie władze.

Nacisk położony na zakupy rodzimych pocisków przeciwokrętowych związany jest wyraźnie ze wzrastającym potencjałem marynarki wojennej ChRL. Naddźwiękowe pociski Hsiung Feng III miałyby stać się m.in. uzbrojeniem nowobudowanych tajwańskich korwet. Pierwsza z grupy jednostek, których budowę zapowiedziano w kwietniu, miałaby zostać ukończona w 2014 roku. Okręty te mają zostać zbudowane w układzie katamaranu, a ich projekt ma uwzględniać zastosowanie technologii obniżających skuteczną powierzchnię odbicia.

Z kolei informacja o dodatkowych nakładach na samoloty AIDC F-CK-1 Ching-kuo wydaje się być wyraźnie związana ze spodziewanym zablokowaniem sprzedaży myśliwców F-16C /D, o czym pisaliśmy już kilka tygodni temu. Nie bez związku są tu również pojawiające się od pewnego czasu doniesienia o możliwości rozszerzenia programu modernizacji samolotów F-CK-1 A/B do wersji C/D, a także ewentualnych planach produkcji fabrycznie nowych maszyn w tym standardzie.

MG




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Polski F-35 „na kołach”

Polski F-35 „na kołach”

Amerykańska firma Lockheed Martin poinformowała, że pierwszy samolot bojowy F-35A Lightning II przeznaczony dla Polskich Sił Powietrznych po raz pi...

więcej polecanych artykułów