Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2013-04-12 15:17:33

Bitwa o Afganistan – ćwiczenia Crystal Eagle 2013

     Pomiędzy 15 a 26 kwietnia w niemieckim centrum symulacji działań bojowych w Wildflecken ćwiczyć będzie 1400 żołnierzy z 30 dowództw na potencjalnych scenariuszach operacji w Afganistanie w 2014 roku. Ćwiczenie Crystal Eagle to sprawdzian dla Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód.

Współczesne systemy wspomagania dowodzenia, również symulacji zdarzeń, pozwalają na wypracowanie nawyków decyzyjnych wśród osób kierujących operacjami jeszcze przed skierowaniem ich na obszar działań. fot. Tomasz Kwasek.

   Tegoroczne manewry prowadzone są z inicjatywy strony niemieckiej, po raz pierwszy w historii w tak szerokim zakresie zastosowane zostaną bazy danych dotyczących sytuacji oraz specyfiki Afganistanu. To element przygotowania do operacji w tym kraju, stąd i udział w nim 10. Brygady Kawalerii Pancernej (rdzeń XIV Zmiany PKW Afganistan)).

   Mamy do czynienia z ćwiczeniami sztabowymi, których zasadniczym celem jest budowa w dowódcach procedur zachowawczych w zależności od zastanej sytuacji (wybuch miny, atak na konwój, niepokoje społeczne, operacja ofensywna, logistyka, itd.).

   Na potrzeby ćwiczenia tworzy się wielopoziomowy system dowodzenia, szczeciński korpus wypłeni rolę dowódctwa ISAF, inne sztaby utworzą wirtualne dowództwa regionalne, kolejne jednostki zadaniowe. Nowe technologie pozwalają na stworzenie dowódcom realnych warunków do podejmowania decyzji, to rozbudowana gra decyzyjna, dziś teoretyczna, w przyszłości, już na teatrze działań może uratuje komuś życie.

(MC)




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Zmiany planu i wykonanie Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych

Zmiany planu i wykonanie Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych

W związku z przygotowaniem do wykorzystania instrumentu pożyczkowego Unii Europejskiej SAFE (Security Action for Europe), 16 kwietnia br. dokonano ...

więcej polecanych artykułów