Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2017-02-12 01:03:32

Wstępne wykonanie budżetu MON w 2016 roku - wersja archiwalna

     Z informacji otrzymanej z Ministerstwa Obrony Narodowej dotyczącej wstępnego wykonania wydatków resortu obrony w 2016 roku wynika, że na wydatki w części 29 budżetu „Obrona Narodowa” wydatkowano łącznie kwotę 35.346,7 mln PLN, co stanowiło 99,8% planu po zmianach. Z kwoty tej, na wydatki majątkowe wydano 9.852,3 mln PLN (99,6% planu po zmianach), natomiast na wydatki związane z realizacją Planu Modernizacji Technicznej wydatkowano sumę 8.475,0 mln PLN (92,5% planu po zmianach), w tym 7.393,5 mln PLN na wydatki majątkowe oraz 1.081,5 mln PLN na wydatki bieżące.

AH Krab-K9 fot.TD

  Wybrane pozycje budżetowe dotyczące wstępnego wykonania wydatków w 2016 roku zaprezentowano w tabeli nr 1. Poza poziomem wykonania, uwzględniono w niej także plan wydatków zgodnie z ustawą budżetową na rok 2016 z dnia 25 lutego 2016 roku podpisaną przez Prezydenta RP 3 marca 2016 roku oraz plan wydatków po wszystkich zmianach jakie zostały wprowadzone do projektu budżetu w okresie od uchwalenia ustawy budżetowej, do końca 2016 roku.

Wstępne wykonanie budżetu MON w 2016 roku

Tabela nr 1. Wstępne wykonanie wydatków dla wybranych pozycji budżetu MON w 2016 roku (kwoty w mln PLN).

  O ile poziomy wykonania części 29 budżetu „Obrona Narodowa” oraz wydatków majątkowych można uznać za bardzo wysokie (odpowiedni 99,8% i 99,63%), to poziom wykonania wydatków na Plan Modernizacji Technicznej (PMT), choć jest stosunkowo wysoki (92,5%), to różni się od dotychczasowych deklaracji kierownictwa resortu obrony. Przypomnijmy, w dniu 18 stycznia br. Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz podczas wspólnej konferencji prasowej "Rok Nowych Zadań" z udziałem Prezes Rady Ministrów Beaty Szydło oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka przedstawił plany MON na ten rok. Na wstępie swojego wystąpienia, odniósł się jednak także do wykonania budżetu resortu obrony w 2016 roku w części dotyczącej wydatków na modernizację techniczną Sił Zbrojnych RP następującymi słowami „… mniej mówiliśmy o modernizacji technicznej Wojska Polskiego. Otóż, w roku 2016 po raz pierwszy od ponad 8 lat wszystkie pieniądze przeznaczone na modernizację armii polskiej zostały wydatkowane, a dokładniej zostały wydatkowane w wysokości 99,9% sumy jaka została na tą modernizację armii przeznaczona”.

  Jak widać, deklarowane przez ministra 99,9% odbiega dość znacząco od danych przedstawionych przez MON w zakresie wydatków zrealizowanych na PMT (92,5%). Być może, szef MON podając taką wartość miał na myśli szersze rozumienie modernizacji armii niż tylko PMT, tj. np. łączne wykonanie wydatków na wszystkie Centralne Plany Rzeczowe razem z Planem Zakupów Środków Materiałowych (tak zwana działalność na rzecz modernizacji Sił Zbrojnych), lub łączne wykonanie budżetu na obronność w 2016 roku, lub też tylko jakąś część wydatków na modernizację techniczną, np. zaplanowaną do wydatkowania przez Inspektorat Uzbrojenia. Trudno to dziś jednoznacznie ocenić.

  Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że poziom wykonania PMT w 2016 roku w stosunku do planu zapisanego w pierwotnej ustawie budżetowej (a nie w planie budżetu po zmianach) jest jeszcze niższy i wynosi 90,5%. To wartość już tylko przyzwoita i pokazuje, że na PMT w ubiegłym roku wydano o 890 mln PLN mniej niż zaplanowano na początku roku.

  Trudno również zrozumieć słowa ministra Macierewicza, że „w roku 2016 po raz pierwszy od ponad 8 lat wszystkie pieniądze przeznaczone na modernizację armii polskiej zostały wydatkowane”. Należy bowiem przypomnieć, że w 2014 roku na wykonanie PMT wydatkowano aż 96,6% planu, czyli procentowo więcej niż w ubiegłym roku. Dla porównania, w tabeli nr 2 zaprezentowano wykonanie wydatków MON w 2014 roku.  

Wykonanie budżetu MON w 2014 roku

Tabela nr 2. Wykonanie wydatków dla wybranych pozycji budżetu MON w 2014 roku (kwoty w mln PLN).

  Warto jednak podkreślić, że poza 2014 rokiem, w poprzednich 8 latach poziom wydatków na modernizację techniczną rzeczywiście odbiegał – czasami dość znacząco – od planów zawartych w ustawach budżetowych na poszczególne lata. 

  W artykule przedstawiono dopiero wstępne informacje dotyczące poziomu wykonania wydatków MON w minionym roku. Prezentacja bardziej szczegółowych i ostatecznych danych będzie możliwa dopiero za kilka miesięcy.

Autor pragnie podziękować Ministerstwu Obrony Narodowej za udzielone informacje.

Tomasz Dmitruk

Aktualizacja 12.02.2017

Prawdopodobnie w przekazanej przez MON informacji nie zawarto kwoty środków niewygasających w wysokości ok. 650 mln PLN zarezerwowanych na sfinasowanie umowy na pozyskanie "średnich" samolotów dla najważniejszych osób w państwie (VIP). Uwzględnienie tej kwoty istotnie zmieni poziom wykonania wydatków na PMT w 2016 roku (do pozimu blisko 100%). Przedstawione w artykule informacje zostaną zaktualizowane niezwłocznie po uzyskaniu z resortu obrony stosownego wyjaśnienia.

Akualizacja 23.02.2017

Nowa, uzupełniona wersja artykułu została opublikowana TUTAJ.




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Wydatki obronne Polski w 2023 roku

Wydatki obronne Polski w 2023 roku

W 2023 roku na wydatki obronne Polski z budżetu państwa i Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych (FWSZ) przeznaczono łącznie 111,20 mld PLN. To o 37,6 mld...

więcej polecanych artykułów