Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2018-06-06 12:16:51

Abramsy z systemem Trophy w Drawsku Pomorskim

     Kilka lokacji na terytorium naszego kraju jest wykorzystywanych w ćwiczeniach Saber Strike 2018. Prócz blisko 12 tysięcy Amerykanów, ich uczestnikami jest także 5 tysięcy polskich żołnierzy. Drawsko Pomorskie to arena działań między innymi batalionu 2-8 CAV wyposażonego w czołgi Abrams, w tym, co ciekawe, z izraelskim aktywnym systemem ochrony pojazdów Rafael Trophy.


 Na dostępnych obecnie zdjęciach widać, że przynajmniej dwa czołgi M1A2 Abrams amerykańskiej kawalerii przybyłe do Polski wyposażono w izraelski Trophy HV (Heavy Vehicle). Można ich swobodnie uznać za jednych z pierwszych użytkowników Trophy w amerykańskich siłach zbrojnych. Kwestia ASOP na amerykańskich wozach to sprawa całkiem nowa i ma związek z Europą. Potrzebę operacyjną złożono w 2016 roku zakładając wyposażenie w tej klasy osłony do FY2020 jednej brygady wojsk ciężkich (M1 Abrams i M2 Bradley) i batalionu Stryker. Pierwszą z trzech planowanych faz testów Trophy zakończono we wrześniu 2017 roku (uzyskano satysfakcjonujące wyniki dla strzelań w przypadku dwóch z trzech zidentyfikowanych typów zagrożeń). Prócz montażu samej instalacji Trophy na M1 Abrams, przeprowadzono także jego integrację z czołgowymi systemami budowy świadomości sytuacyjnej. Całość nie jest lekka, waży blisko 2250 kg. Zgodnie z tegorocznymi informacjami, Amerykanie przewidują instalację izraelskiego ASOP na 261 wozach M1A2 US Army w ramach nowego budżetu FY2019.    

 Trophy, dzięki czterem antenom radarowym klasy AESA, pokrywa pełne 360 stopni wokół pojazdu, wykrywając zbliżające się zagrożenia. Zidentyfikowane zagrożenie likwidowane jest za pomocą efektora. Dane o zagrożeniu to również informacja o jego źródle, skąd już tylko krok do neutralizacji wrogiej platformy.

 2. Batalion 8. Pułku Kawalerii (2-8 CAV) ze składu 1. Pancernego Brygadowego Zespołu Bojowego 1. Dywizji Kawalerii do Polski przybył w ostatnich dniach w ramach obecności US Army na kontynencie europejskim. Jednostka przerzut rozpoczęła w kwietniu br., pod koniec miesiąca w Fort Hood (Teksas) załadowano zasadniczy sprzęt ciężki (warto odnotować, że amerykańskie bataliony mają mieszaną strukturę z czołgami i bwp), sami żołnierze, transportem lotniczym, do Europy dotarli w trzeciej dekadzie maja. Na pasach ośrodka Drawsko Pomorskie amerykańska kawaleria ćwiczy między innymi z polskimi żołnierzami 6. Brygady Powietrznodesantowej.

(Red.)

Fot. por. Błażej Łukaszewski




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Wydatki obronne Polski w 2023 roku

Wydatki obronne Polski w 2023 roku

W 2023 roku na wydatki obronne Polski z budżetu państwa i Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych (FWSZ) przeznaczono łącznie 111,20 mld PLN. To o 37,6 mld...

więcej polecanych artykułów