Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2023-03-31 19:22:15

Ujawniono zadłużenie Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych w 2022 roku

     Z informacji opublikowanej 31 marca br. przez Ministerstwo Finansów wynika, że zadłużenie Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych (FWSZ) w 2022 roku wyniosło 9,913 mld PLN. Zgodnie z jawnym planem FWSZ z czerwca 2022 roku, wpływy z emisji obligacji przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), który zarządza FWSZ, w ubiegłym roku miały wynieść 15,21 mld PLN, jednak w drugiej połowie 2022 roku ten plan zmieniono i nadano mu klauzulę niejawności, a do publicznej wiadomości nie podano zaktualizowanej wartości planowanych wpływów i wydatków Funduszu. Poza wpływami z mechanizmów dłużnych, FWSZ w 2022 roku zasiliły środki przekazane z likwidowanego Funduszu Modernizacji Sił Zbrojnych (FMSZ) w wysokości 5,04 mld PLN oraz dodatkowo, z innych stałych źródeł FWSZ miała zasilić kwota ok. 200 mln PLN (zgodnie z planem z czerwca 2022 roku). Z danych uzyskanych z MON przez redakcję wynika, że w 2022 roku nie przekazano do FWSZ środków z części 29 budżetu państwa „Obrona narodowa” (co dla odmiany planuje się w 2023 roku). Oznacza to, że łączne wpływy FWSZ w 2022 roku można szacować na ok. 15,1 mld PLN.

FA-50_polski_Fot.MON

Z FWSZ w 2022 roku planowano przede wszystkim sfinansować umowy zawarte z firmami z Korei Południowej związane z dostawami: czołgów K2 Black Panther, armatohaubic samobieżnych K9A1 Thunder, lekkich samolotów bojowych FA-50 Golden Eagle oraz wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet K239 Chunmoo. Fot. MON.

  Z informacji opublikowanych dziś przez MF nie można jednoznacznie stwierdzić, z jakiego tytułu powstało zadłużenie FWSZ w 2022 roku, tj. czy z tytułu wyemitowanych obligacji, czy też z zaciągniętych kredytów. 

  Wykonanie FWSZ w 2022 roku jak dotąd nie zostało podane do publicznej wiadomości. Będzie to możliwe prawdopodobnie dopiero w maju lub czerwcu br. bowiem jak wyjaśnia MON, „stosownie do zapisów art. 42 ust. 8 oraz z uwzględnieniem ust. 7 ustawy o obronie Ojczyzny Minister Obrony Narodowej zobowiązany jest, w terminie do 31 maja, przedłożyć komisji sejmowej, właściwej w sprawach obrony państwa, sprawozdanie roczne z realizacji planu finansowego Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych. Dopiero po tym terminie możliwe będzie prezentowanie danych o wykonaniu wydatków realizowanych w ramach tego Funduszu”.

  Zgodnie z planem z czerwca ubiegłego roku koszty funkcjonowania FWSZ w 2022 roku miały wynieść ok. 158 mln PLN. Pozostałe zgromadzone środki zamierzano przeznaczyć na wydatki związane z realizacją celów określonych w Programie Rozwoju Sił Zbrojnych (PRSZ). Można przewidywać zatem, że w 2022 roku na finansowanie PRSZ z FWSZ można było przeznaczyć blisko 15 mld PLN. Na informację, czy cały ten budżet wykorzystano w ubiegłym roku, czy też część przesunięto na wydatki w br., przyjdzie poczekać prawdopodobnie jeszcze kilka tygodni.

  Przypomnijmy, że w 2022 roku w ramach Planu Modernizacji Technicznej z części 29 budżetu państwa „Obrona narodowa” wydatkowano budżet w wysokości 13,130 mld PLN, a z FMSZ 1,438 mld PLN. Jeśli z FWSZ wydatkowano wszystkie dostępne środki (blisko 15 mld PLN), to łączne wydatki na modernizację techniczną poniesione w ubiegłym roku mogą sięgnąć poziomu 29,5 mld PLN. Dla porównania, w 2021 roku była to kwota 14,647 mld PLN, czyli praktycznie o połowę niższa. Niezależnie od tego, w 2022 roku poniesiono wydatki na zakupy amunicji i materiałów budżetowych w ramach Planu Zakupu Środków Materiałowych. 

Tomasz Dmitruk




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Polski F-35 „na kołach”

Polski F-35 „na kołach”

Amerykańska firma Lockheed Martin poinformowała, że pierwszy samolot bojowy F-35A Lightning II przeznaczony dla Polskich Sił Powietrznych po raz pi...

więcej polecanych artykułów