Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2023-07-17 15:18:41

Wznowienie analiz dotyczących pozyskania nowych okrętów podwodnych kr. Orka

     W dniu 14 lipca br. Agencja Uzbrojenia ogłosiła chęć przeprowadzenia Wstępnych Konsultacji Rynkowych (WKR) dotyczących pozyskania okrętów podwodnych nowego typu (OPNT) pod kryptonimem Orka. To etap przygotowań do uruchomienia postępowania o udzielenie zamówienia, przewidziany w ustawie Prawo zamówień publicznych, który zastąpił w 2021 roku procedurę Dialogu Technicznego, umożliwiający formalne konsultacje z potencjalnymi wykonawcami. Natomiast samo postępowanie Agencja Uzbrojenia planuje uruchomić w terminie do końca tego roku.

ORP Orzeł fot. kmdr ppor Pioch MW

ORP Orzeł to jedyny obecnie, już 37-letni okręt podwodny pozostający na stanie Marynarki Wojennej. Fot. kmdr ppor. Radosław Pioch/MW.

  Próby pozyskania OPNT Orka trwają realnie od 2014 roku, kiedy dla tego zadania zakończono Fazę Analityczno-Koncepcyjną i dokonano oceny występowania Podstawowego Interesu Bezpieczeństwa Państwa. W latach 2015-2016 prowadzono rozmowy z Norwegią na temat możliwości wspólnego przeprowadzenia postępowania na budowę nowych okrętów podwodnych dla obu państw, jednak inicjatywa ta nie doczekała się realizacji.  

  W 2017 roku prowadzono już rozmowy z trzema potencjalnymi oferentami: z Francją na okręt typu Scorpene firmy Naval Group wraz pociskami manewrującymi typu NCM firmy MBDA, z Niemcami na okręt typu 212CD firmy Thyssen Krupp Marine Systems oraz ze Szwecją na okręt typu A26 firmy Saab Kockums.

  Następnie, 29 grudnia 2017 roku Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że wybór partnera zagranicznego z którym będą prowadzone negocjacje umowy w trybie rząd-rząd nastąpi w terminie do końca stycznia 2018 roku. Niestety, po zmianie na stanowisku szefa MON w styczniu 2018 roku z Antoniego Macierewicza na Mariusza Błaszczaka, realizacja zadania dotyczącego zakupu OPNT Orka ponownie wróciła do fazy analityczno-koncepcyjnej i stan ten trwał przez następne ponad 5 lat.

  W tym czasie Dywizjon Okrętów Podwodnych który w 2014 roku eksploatował jeszcze pięć okrętów podwodnych, w tym jeden typu Kilo (projektu 877E, ORP Orzeł) oraz cztery typu Kobben, zmniejszył swój stan do zaledwie jednej jednostki (ORP Orzeł), trapionej do tego częstymi problemami technicznymi.

  Ogłoszone WKR mają obejmować obszar tematyczny dotyczący OPNT pk. Orka dla Sił Zbrojnych RP uwzględniający poniższe minimalne wymagania taktyczne, techniczne i funkcjonalne:

  • zdolność do rozwinięcia maksymalnych prędkości nawodnych i podwodnych umożliwiającej użycie OPNT na współczesnym morskim teatrze działań;
  • możliwie wysoka autonomiczność działania, nie mniejsza niż 30 dni;
  • zdolność do zanurzania na głębokość powyżej 200 m;
  • zdolność do rażenia celów nawodnych i podwodnych uzbrojeniem torpedowym;
  • zdolność do rażenia celów nawodnych uzbrojeniem rakietowym;
  • zdolność do rażenia celów lądowych na głębokiej donośności uzbrojeniem rakietowym;
  • zdolność do rażenia uzbrojeniem rakietowym celów powietrznych, jak śmigłowiec w locie lub zawisie lub samolot patrolowy;
  • zdolność do przeciwdziałania wystrzelonym torpedom - hard kill i soft kill;
  • zdolność do desantowani i odzyskiwania operatorów Wojsk Specjalnych;
  • zdolność do przyjęcia i dokowania załogowego lub bezzałogowego pojazdu ratowniczego;
  • zdolność do użycia morskiego uzbrojenia minowego, alternatywnie do liczby przenoszonych torped;
  • zdolność do użycia zdalnie sterowanych bądź autonomicznych pojazdów podwodnych;
  • zastosowanie rozwiązań technologicznych dla napędu umożliwiającego długotrwałe przebywanie w zanurzeniu i działanie operacyjne pod wodą;
  • niezbędny pakiet logistyczny dedykowany dla OPNT;
  • niezbędny pakiet szkoleniowy dedykowany dla załogi OPNT oraz wojskowych organów remontowych;
  • środki bojowe tj. torpedy, rakiety przeciwokrętowe, rakiety do zwalczania celów lądowych, rakiety przeciwlotnicze i środki do przeciwdziałania wystrzelonym torpedom;
  • dedykowane zdalnie sterowane lub autonomiczne pojazdy podwodne dla współdziałania z OPNT;
  • możliwość dostawy okrętów podwodnych w ustalonym reżimie czasowym, w tym w oparciu o aktualnie opracowane rozwiązania techniczne, jak i moce produkcyjne wykonawcy.

  W opublikowanym ogłoszeniu termin zgłoszenia do WKR wyznaczono na 31 lipca 2023 roku. Może to oznaczać chęć ich szybkiego przeprowadzenia.

  Choć liczba planowanych do budowy OPNT Orka zawarta jest w niejawnym Planie Modernizacji Technicznej (PMT) to warto przypomnieć, że podczas Sejmowej Komisji Obrony Narodowej z 16 marca 2021 roku podano, że do 2034 roku (w ramach PMT na lata 2021-2035) planuje się pozyskać dwie jednostki. Dodatkowo prawdopodobnie planowano nabycie trzeciego okrętu, ale z dostawą już po 2035 roku. Trudno przewidzieć, na ile te plany są nadal aktualne i czy po rosyjskiej agresji na Ukrainę nie uległy zmianie.

(TD)




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Wydatki obronne Polski w 2023 roku

Wydatki obronne Polski w 2023 roku

W 2023 roku na wydatki obronne Polski z budżetu państwa i Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych (FWSZ) przeznaczono łącznie 111,20 mld PLN. To o 37,6 mld...

więcej polecanych artykułów