Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2012-11-30 23:24:49

Krab przejęty przez artylerzystów

     Święto Wojsk Rakietowych i Artylerii jest zawsze okazją do spotkania artylerzystów Wojsk Lądowych. Tegoroczne uroczystości miały jednak znacznie bogatszą oprawę, a w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu pojawił się minister obrony Tomasz Siemoniak, dowódca Wojsk Lądowych gen. Zbigniew Głowienka oraz wielu gości wojskowych i cywilnych, w tym artylerzyści z Czech, Francji i USA. W tym roku, po raz pierwszy bowiem od ponad 15 lat polskie Wojska Lądowe wzbogaciły się o nowy typ uzbrojenia o tak dużym potencjale.

Armatohaubice Krab w marszu.

   Mowa oczywiście o 155-mm armatohaubicach samobieżnych Krab. Piszemy „nowy” ponieważ oczywiście w ostatnich latach WRiA wzbogaciły się o artyleryjskie wyrzutnie rakietowe kalibru 122 mm Langusta, lecz są to jedynie zmodernizowane rosyjskie wyrzutnie BM-21 Grad (Ostatnie nowe haubice samobieżne kalibru 122 mm 2S1 Goździk przekazano wojsku w 1994 roku). Tym bardziej cieszy, że program modułu ogniowego Regina, którego zasadniczym elementem są właśnie Kraby, rozwija się pomyślnie. Do grudnia 2015 roku lider konsorcjum tworzącego Reginę – Huta Stalowa Wola powinna przekazać Wojsku Polskiemu łącznie 24 Kraby, 11 wozów dowodzenia i siedem pojazdów logistycznych.

30 listopada br. prototypowy, ale co warto podkreślić już wypróbowany dywizyjny moduł ogniowy Regina (osiem armatohaubic, trzy wozy dowodzenia, wóz amunicyjny i wóz remontu uzbrojenia i elektroniki) przekazano 2. dywizjonowi 11. Mazurskiego Pułku Artylerii. Kraby nie pojadą jednak do Węgorzewa od razu, będą bowiem w najbliższym czasie używane do szkolenia na poligonie CSAiU pod Toruniem.

Przekazanie Reginy dowódcy 11. pułku artylerii.

   Wojska Rakietowe i Artyleria to jednak nie tylko Kraby. Jak podkreślał Szef WRiA gen. Jarosław Wierzcholski, w ostatnich latach do służby weszły wspomniane już Langusty oraz przeciwpancerne pociski rakietowe Spike, wdrażane są również systemy dowodzenia i kierowania ogniem oraz rozpoznania, zintegrowane z systemem dowodzenia pododdziałów ogólnowojskowych w ramach modelu sieciocentrycznego pola walki. Natomiast jak podkreślał minister Siemoniak następne dziesięć lat będzie dla polskiej artylerii okresem wielkiej modernizacji – realizowane będą programy Kryl (samochodowa haubica kalibru 155 mm), Homar (nowa artyleryjska wyrzutnia rakietowa) i Rak (120-mm samobieżne moździerze na podwoziach kołowych i gąsienicowych).

   Zaproszeni goście mieli okazję zobaczyć również pokaz pracy bojowej Krabów, a także wyrzutni rakietowych BM-21, RM-70 i Langusta.

Pluton ogniowy Krabów przygotowuje się do otwarcia ognia.

Pluton Krabów przed defiladą. Załogi dysponują nowoczesnymi hełmofonami z WB Electronics z aktywnym tłumieniem hałasu.

Strzela bateria wyrzutni rakietowych RM-70.

Tekst i zdjęcia: Tomasz Kwasek.




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Druga umowa wykonawcza i strzelanie systemu Homar-K

Druga umowa wykonawcza i strzelanie systemu Homar-K

W Republice Korei 25 kwietnia br. w obecności Sekretarza Stanu w MON Pawła Bejdy została zawarta druga umowa wykonawcza związana z pozyskaniem wiel...

więcej polecanych artykułów