Serwis używa cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z polityką prywatności.
zamknij   

szukaj

2016-12-02 08:57:31

Wyjaśnienia MON dotyczące realizacji PMT

     W dniu 30 listopada br. odbyło się niejawne posiedzenie sejmowej Komisji Obrony Narodowej podczas którego przedstawiono informację Ministra ON na temat priorytetów nowego Programu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2017-2022 (PMT). Wkrótce potem pojawiły się doniesienia medialne dotyczące przebiegu posiedzenia z których wynikało, że nie będzie planowanego przetargu na śmigłowce uderzeniowe lub że zostaną zakupione tylko 3 takie śmigłowce, że wszystkie większe wydatki przesunięto na 2021 rok oraz że zamiast tysiąca dronów dla WOT - których pozyskanie zapowiedział szef MON - na razie kupionych będzie tylko 25. W odpowiedzi MON wydało oświadczenie w którym przedstawiło jakie są faktycznie plany.

 Tiger_HAD_fot.TD

Program pozyskania śmigłowców uderzeniowych kr. Kruk będzie realizowany. Do 2022 roku MON planuje pozyskanie pierwszych 16 śmigłowców, a w kolejnych latach dodatkowo jeszcze 16 następnych. Na zdjęciu jeden z potencjalnych kandydatów na Kruka - uderzeniowy Tiger (tu w wersji HAD). Fot. Tomasz Dmitruk/Dziennik Zbrojny

Poniżej prezentujemy pełną treść oświadczenia MON.

  „W związku z nieprawdziwymi informacjami powtarzanymi przez część mediów i polityków opozycji, informuję, że na realizację programu modernizacji technicznej w latach 2017 -2022 Ministerstwo Obrony Narodowej planuje przeznaczyć ponad 61 mld PLN.

  Z tego tylko w przeciągu najbliższych 3 lat, tj. do roku 2019, będzie wydanych ponad 24 mld PLN. Dodatkowo wydatki przeznaczone na modernizację armii nieujęte w planie modernizacji technicznej wyniosą ok. 17 mld PLN.

  Zgodnie z wytycznymi Ministra Obrony Narodowej priorytetem objętych zostało pięć obszarów modernizacyjnych, najbardziej oczekiwanych przez siły zbrojne RP, tj. obrona przeciwlotnicza, modernizacja Marynarki Wojennej, cyberbezpieczeństwo, modernizacja wojsk pancernych i zmechanizowanych oraz obrona terytorialna. Wydatki przewidziane na realizację powyższych pięciu obszarów stanowią około 60% całego budżetu przeznaczonego na modernizację techniczną sił zbrojnych w okresie 2017-2022.

  Już w tym roku podpisano umowy na programy Piorun i Pilica, a docelowa realizacja programu obrony przeciwlotniczej stanowiła będzie około 1/4 wydatków modernizacyjnych przeznaczonych do 2022 r.

  Zgodnie z planem został rozpisany przetarg w ramach pilnej potrzeby operacyjnej Sił Zbrojnych RP na pozyskanie 14 śmigłowców.

  Podawane w mediach tezy dotyczące zakupu 20-30 dronów zamiast podawanych przez Ministra Obrony Narodowej około 1000 sztuk są w opinii MON świadomą manipulacją, mogącą w konsekwencji zagrozić bezpieczeństwu państwa. Na ukończeniu są prace badawczo-rozwojowe mające na celu opracowanie taktycznych dronów z głowicą bojową. Zakup dronów bojowych planuje się w oparciu o polski przemysł obronny skupiony w PGZ S.A. Niski koszt produkcji jednostkowej polskiego uzbrojenia pozwoli na pozyskanie, w ramach przewidzianych na ten cel środków budżetowych, deklarowanej wcześniej przez MON liczby powyżej 1000 sztuk. Poza tym do 2022 roku MON planuje pozyskać 200 sztuk bezpilotowych statków powietrznych różnych klas o charakterze obserwacyjnym i wywiadowczym.

  Do 2022 roku, na wyposażenie w nowoczesny sprzęt wojsk OT planuje się wydatkować około 3,2 mld PLN. Jeszcze w grudniu w obecności Ministra Obrony Narodowej zostanie podpisana umowa na dostarczenie pierwszego sprzętu dla żołnierzy Obrony Terytorialnej.

  Jednym z priorytetów PMT jest modernizacja Marynarki Wojennej. W tym obszarze planuje się już w przyszłym roku realizację programu Miecznik, a także kontynuację programu Kormoran. Jednocześnie trwają zaawansowane rozmowy ewentualnego pozyskania okrętu podwodnego nowego typu wspólnie z partnerem zagranicznym.

  Warto zaznaczyć, że dwa tygodnie temu minister Antoni Macierewicz dokonał odbioru (pół roku przed terminem) pierwszych 9 sztuk armatohaubicy Krab dla wojska.

  W tym roku po raz pierwszy od 10 lat Ministerstwo Obrony Narodowej wyda całą kwotę przeznaczoną na zakup uzbrojenia dla polskiego wojska.

Katarzyna Jakubowska

cz.p.o. rzecznika prasowego MON”

  Ponieważ w przedstawionym oświadczeniu pojawiły się pewne nieścisłości, poniżej przedstawiamy dodatkowo nasz komentarz do jego treści.

  Zacznijmy od budżetu na modernizację techniczną. Komunikat naszym zdaniem nieprecyzyjnie informuje, że „na realizację programu modernizacji technicznej w latach 2017 -2022 Ministerstwo Obrony Narodowej planuje przeznaczyć ponad 61 mld PLN” i „dodatkowo wydatki przeznaczone na modernizację armii nieujęte w planie modernizacji technicznej wyniosą ok. 17 mld PLN”. Kwota wydatków na realizację Planu Modernizacji Technicznej w latach 2017-2022 wynosi łącznie bowiem 77,4 mld PLN, w tym ok. 60,6 mld PLN na finansowanie priorytetowych Programów Operacyjnych ujętych w programie wieloletnim „Priorytetowe Zadania Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP w ramach programów operacyjnych” oraz ok. 17 mld PLN w ramach PMT, ale ujętych poza programem wieloletnim. Kolejna podana przez MON kwota 24 mld PLN w latach 2017-2019 odnosi się znowu tylko do wydatków w ramach programu wieloletniego, natomiast łączne wydatki na PMT w tym okresie mają wynosić ok. 32 mld PLN. 

Harmonogram PMT 2017-2022 Gr.TD

Dla przypomnienia powyżej przedstawiamy planowany harmonogram wydatków PMT, a dokładniej nakłady na Programy Operacyjne oraz procentowy udział nakładów na Programy Operacyjne w limicie wydatków na modernizację techniczną w latach 2017-2022. Kwoty w mld PLN. 

  Kolejny brak ścisłości należy wskazać w zdaniu „już w tym roku podpisano umowy na programy Piorun i Pilica”. Umowę na system Pilica faktycznie podpisano w ubiegłym tygodniu, jednak kontrakt na dostawy rakiet przeciwlotniczych Piorun jest dopiero planowany. Według wczorajszych zapewnień sekretarza stanu w MON Bartosza Kownackiego opublikowanych na portalu Twitter umowa na zakup pocisków Piorun o wartości 930 mln PLN jest już wynegocjowana z firmami PGZ S.A. i MESKO S.A., ma zostać podpisana jeszcze w tym miesiącu i będzie dotyczyć pozyskania 1300 pocisków oraz 420 mechanizmów startowych.   

  Następny mało precyzyjny fragment oświadczenia MON mówi, że „zgodnie z planem został rozpisany przetarg w ramach pilnej potrzeby operacyjnej Sił Zbrojnych RP na pozyskanie 14 śmigłowców”. Jak już informowaliśmy, według stanu na dzień 11 listopada br. w resorcie obrony narodowej nie był uruchomiony i nie prowadzono procedury udzielenia zamówienia publicznego dotyczącego pozyskania śmigłowców wielozadaniowych. Wówczas i prawdopodobnie nadal trwają dopiero prace zespołu powołanego do przeprowadzenia procedury dotyczącej pozyskania nowych śmigłowców dla Sił Zbrojnych RP, przeznaczonych do prowadzenia operacji morskich i specjalnych, o które wnioskował Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych w ramach tzw. Pilnej Potrzeby Operacyjnej (PPO), którego zadaniem w pierwszej kolejności jest przeprowadzenie Doraźnej Analizy Rynku (DAR). Dopiero przeprowadzenie DAR pozwoli na wskazanie, a następnie przyjęcie odpowiedniego trybu postępowania o udzielenie zamówienia. MON nie informowało jak do tej pory o zakończeniu tego etapu procedury PPO.

  Dzięki przedstawionemu oświadczeniu, wyjaśniła się kwestia o jakich tysiącach dronów planowanych do pozyskania na potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej mówił w dniu 8 listopada br. Minister ON odwiedzający Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia w Zielonce (WITU). Wszystko wskazuje na to, że ministrowi chodziło o bezzałogowy nosiciel głowic bojowych pionowego startu i lądowania DragonFly opracowany przez WITU. Dzięki głowicy kumulacyjnej o przebijalności do 200 mm RHA może on skutecznie zwalczać pojazdy opancerzone. Projekt tego małego BSP został nagrodzony wyróżnieniem Ministra ON podczas tegorocznego Międzynarodowego Salony Przemysłu Obronnego w Kielcach. Podobną klasę BSP o nazwie Warmate oferuje firma WB Electronics. W wywiadzie opublikowanym na portalu wPolityce.pl wiceminister Bartosz Kownacki wyjaśnił dodatkowo, że te „drony uderzeniowe” należy odróżnić od wcześniej uwzględnionych w PMT „dronów obserwacyjnych”. O dronach uderzeniowych „nie było do tej pory mowy, bo one są dzisiaj w procesie przygotowywania do produkcji. Mam nadzieje, że w okresie krótszym nawet niż rok ich produkcja będzie mogła być uruchomiona. Taki dron w produkcji nieseryjnej kosztuje ok. 40 tys. zł, więc w produkcji seryjnej będzie prawdopodobnie o połowę tańszy. Mamy już prototyp tego drona. Teraz jest kwestia przygotowania do możliwości produkcji seryjnej i jej uruchomienie. Mam nadzieję, że w czasie krótszym niż rok będą mogły być już dostarczone pierwsze drony tego rodzaju dla polskich Sił Zbrojnych. Kwota jest niska, więc rzeczywiście tych dronów można kupić tysiące. Ten rodzaj broni jest nie tylko tani, ale również bardzo skuteczny i bardzo groźny dla przeciwnika”. Otwartym pytaniem pozostaje natomiast, czy zakup tego typu BSP ujęty został już w nowym PMT.

  Kolejne zdanie oświadczenia zawiera deklarację, że „do 2022 roku MON planuje pozyskać 200 sztuk bezpilotowych statków powietrznych różnych klas o charakterze obserwacyjnym i wywiadowczym”. Naszym zdaniem wymaga ona uzupełnienia o informację, że zgodnie z prezentowanymi niedawno przez Inspektorat Uzbrojenia planami, większość bezzałogowców (klasy taktycznej Orlik i Gryf, klasy mini Wizjer oraz klasy MALE Zefir) ma być dostarczanych dopiero od 2020 roku, natomiast w latach 2017-2019 mają być pozyskane tylko BSP klasy mikro i mini pionowego startu kr. Ważka, łącznie w liczbie ok. 21 zestawów.

  Warto także wrócić do wspomnianego już wywiadu z wiceministrem Kownackim, w którym zapewnił on, że cały czas planowane jest pozyskanie 16, a docelowo 32 śmigłowców uderzeniowych kr. Kruk. Informację tę na portalu Twitter doprecyzował pracujący w gabinecie politycznym Ministra ON (zawieszony w funkcjach dyrektora gabinetu i rzecznika prasowego MON) Bartłomiej Misiewicz twierdząc, że pierwsze 16 śmigłowców planuje się pozyskać do 2022 roku, a kolejne 16 egzemplarzy po 2022 roku. Na temat śmigłowców uderzeniowych wiceminister Kownacki powiedział także, że postępowanie jest już w końcowej fazie, są dwa podmioty które spełniałyby wymagania operacyjne, ale dla zapewnienia konkurencyjności resort obrony chce aby było ich więcej. Na poziomie rządowym prowadzone są także rozmowy ze stroną włoską, które mają być kontynuowane na przełomie grudnia br. i stycznia 2017 roku, kiedy mają spotkać się delacje obu państw i ustalić czy istnieje możliwość współpracy.

  Na zakończenie przypominamy, że aktualny stan realizacji PMT oraz zamierzenia MON na najbliższe lata dotyczące modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP prezentujemy TUTAJ

(TD)




Rejestracja

Funkcja chwilowo niedostępna

×

Logowanie

×

Kontakt

×
Wydatki obronne Polski w 2023 roku

Wydatki obronne Polski w 2023 roku

W 2023 roku na wydatki obronne Polski z budżetu państwa i Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych (FWSZ) przeznaczono łącznie 111,20 mld PLN. To o 37,6 mld...

więcej polecanych artykułów